Ievads

Last modified by Valdis Vītoliņš on 2018/01/15 21:44

Ievads

01.01 Ievads

TCP/IP protokolu komplekts ļauj sazināties datoriem un citām ierīcēm ar absolūti neradniecīgām operētājsistēmām. TCP/IP sākās ar pakešu pārsūtīšanas tīklu pētniecības projektu 1960.g. (packet switching networks), bet ap 1990.g. kļuva par visizplatītāko tīklošanās veidu starp datoriem. TCP/IP ir atvērta sistēma, kurai gan protokolu komplekts, gan daudzas realizācijas ir pieejamas publiski un bez maksas. TCP/IP ir pamatā Internetam - lielizmēra tīklam, kurš visā pasaulē sasaista simtiem miljonus datoru. 

Šajā nodaļā piedāvājam TCP/IP protokolu steka pārskatu, kas veido pamatu turpmākajām nodaļām. Par TCP/IP vēsturiskā perspektīvā sk. [Lynch 1993].

Vingrinājumi

  1. Aprēķināt lielāko iespējamo tīkla ID'u skaitu A, B un C klasēs.
  2. Iepazīties ar failu nsfnet/statistics/history.netcount, ko var savākt ar anonīmo FTP no nic.merit.edu (sk. arī http://www.cc.gatech.edu/fac/Mostafa.Ammar/7260/history.netcount K.A.). Šajā failā minēts ASV un ārvalstu tīklu skaits, kas pieteikti NSFNET infrastruktūrai. Izmantojot logaritmisku ekstrapolāciju, noskaidrot kad pašreizējā adresu piešķiršanas shēmā beigsies tīkla IDu resursi. (Nodaļā 3.10 minēti šīs problēmas iespējamie risinājumi.)
  3. Iepazīties ar "Host Requirements RFC", sk. [Braden 1989a] un apskatīties "robustuma principu" (the robustness principle), kas piemīt ikvienam TCP/IP protokolu steka slānim. Kā atsaukties uz šo principu? 
  4. Apskatiet jaunāko "Assigned Numbers RFC". Kurš ir labi zināmais ports "quote of the day" protokolam? Kurš RFC šo protokolu definē? 
  5. Noskaidrot savā lokālā tīklā primāro IP adresi kādam datoram, kuram ir pastāvīgs pieslēgums. Vai šis dators ir daudzmāju? 
  6. Iepazīties ar RFC 1000, lai uzzinātu par jēdziena "RFC" izcelsmi.
  7. Noskaidrot, ko dara Internet Society. Vai tajā var/vajag iestāties? 
  8. Nopumpēt failu fileabout-internic/information-about-the-internic, izmantojot anonīmo FTP no hosta is.internic.net