Priekšvārds

Last modified by Valdis Vītoliņš on 2018/01/15 21:44

Priekšvārds

Ievads

Šī grāmata apraksta TCP/IP protokolu komplektu, bet no cita redzespunkta, nekā citas grāmatas par TCP/IP. Tai vietā, lai aprakstītu protokolus un to, ko tie dara, mēs izmantosim populāru diagnostikas rīku, lai vērotu protokolus darbībā. Redzot, kā protokoli darbojas dažādos apstākļos, sniedz lielāku izpratni par tiem un, kādēļ šo protokolu veidotāji pieņēma noteiktus projektēšanas lēmumus. Grāmata arī sniedz ieskatu protokolu implementācijā, tomēr neliekot iedziļināties pirmkoda programmu rindiņu tūkstošos. 

Kad tīklu protokolus programmēja no 1960-tajiem līdz 1980-tajiem gadiem, pakešu vērošanai vados bija vajadzīga dārga un specializēta aparatūra. bija vajadzīga arī ārkārtēji laba protokolu iepazīšana, lai saprastu šīs aparatūras attēlotās paketes. Aparatūras līmeņa analīzes rīku funkcionalitāti ierobežoja tās iespējas, ko bija paredzējuši šīs aparatūras projektētāji. 

Mūsdienās tas ir krasi mainījis līdz ar iespēju visuresošām darbstacijām vērot lokālo tīklu [Mogul 1990]. Pietiek pieslēgt darbstaciju savam tīklam, darbināt dažas publiski pieejamas programmas (kas aprakstītas Pielikumā A), un var ieraudzīt, kas notiek tīklu vados. Lai gan daudzi cilvēki to uzskata par rīku tīklošanās problēmu diagnozei, tas ir arī iedarbīgs rīks, lai saprastu, kā darbojas tīklu operatori - kas ir šīs grāmatas mērķis.

Šī grāmata ir domāta ikvienam, kurš vēlas saprast TCP/IP protokolu darbību: programētājiem, kuri raksta tīklošanās lietotnes, sistēmu administratoriem, kuri ir atbildīgi par datorsistēmu un tīklu uzturēšanu, izmantojot TCP/IP, kā arī lietotājiem, kuri ikdienā saskaras ar TCP/IP lietotnēm.