28. SMTP - Vienkāršs pasta pārsūtīšanas protokols

Last modified by Valdis Vītoliņš on 2018/01/15 21:44

28. SMTP - Vienkāršs pasta pārsūtīšanas protokols

28.01 Ievads

Elektroniskais pasts (e-pasts) ir neapšaubāmi viena no populārākajām aplikācijām. [Caceres et al. 1991] parāda, ka aptuveni puse no visām TCP konekcijām attiecas uz SMTP. (Savukārt, pēc pārraidīto baitu skaita, FTP konekcijas aizņem lielāku īpatsvaru datu pārraidē.) [Paxson 1993] noskaidroja, ka caurmēra e-pasta ziņojums satur ap 1500 baitus. Tomēr daži ziņojumi satur megabaitiem lielus datus, jo e-pastu reizēm lieto, lai pārsūtītu failus. Attēls 28.1 parāda e-pasta apmaiņas shēmu, izmantojot TCP/IP.

#pic("f_28_1.gif", "300") 28.1.attēls: Interneta elektroniskā pasta pārskats

Lietotāji darbojas ar lietotāja aģenta palīdzību - tādus var izvēlēties dažādus. Pipulāras e-pasta programmas UNIX vidē ir MH, Berkeley Mail, Elm un Mush.

Pasta apmaiņu ar TCP palīdzību veic pasta pārsūtīšanas aģents (MTA). Izplatītākais MTA UNIX sistēmās ir sendmail. Lietotāji parasti tieši nestrādā ar MTA. Sistēmas administratora uzdevums ir nokonfigurēt vietējo MTA. Lietotājiem toties bieži ir iespējams izvēlēties savu lietotāja aģentu jeb e-pasta klienta programmu. Šī nodaļa apraksta elektroniskā pasta apmaiņu starp diviem MTA, izmantojot TCP. Mēs šeit neaplūkojam e-pasta klienta programmu darbību un dizainu.

RFC 821 [Postel 1982] apraksta SMTP protokolu, t.i. kā divi MTA aģenti sazinās ar vienas TCP konekcijas palīdzību. RFC 822 [Crocker 1982] apraksta e-pasta ziojuma formtu, ko pārsūta starp diviem MTA, izmantojot RFC 821.